• TR-Türkiye
  • EN(Yakında)

U-ETDS, taşımacılık faaliyetinde bulunan firmaların taşıdıkları eşya, tehlikeli yük, kargo ve yolcu hareketlerinin elektronik olarak takibi , değerlendirilmesi ve denetimi amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından kurulmuş bir sistemdir. Açılımı «Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi» dir.

Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS), ilk olarak 08.01.2018 tarih ve 30295 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği (KTY) ve 24.04.2019 tarih sayılı resmi gazetede yayımlanan Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliği ile tanımlanmıştır.

U-ETDS sistemi, KTK ve KTY çerçevesinde ticari olarak faaliyet gösteren, Tarifeli/tarifesiz Yolcu Taşımacılarını (A1, A2, B1, B2, D1 ve D2), Eşya Taşımacılarını (K1, K3, C2 ve C3), Lojistik İşletmecilerini (L1 ve L2), Kargo İşletmecilerini (M1 ve M2), Nakliyat Ambarlarını (N1 ve N2), Dağıtım İşletmecilerini (P1 ve P2), Terminal İşletmecilerini (T1 ve T2), Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yapan K2 ve C1 Yetki Belgesi Sahibi Firmaları ve Kamu Kurum/Kuruluşlarını kapsamaktadır.

• Karayolu taşımacılığını disiplin altına almak karayollarında güvenlik açıklarını minimum seviyeye indirmek
• Her türlü yolcu ve yük taşımacılığı kayıt altına almak
• Sektördeki verileri gerçek zamanlı bir şekilde kayıt altına almak ve istenildiği zaman ulaşmak
• Ulusal güvenlik açısından taşıma verilerinin güvenlik birimleriyle anlık paylaşımını sağlayabilmek ve veri analizlerine dayalı gerçek planlama yapabilmek

Edevlet’e giriş yaparak IP tanımlama işlemlerini gerçekleştirin. Başvuru sayfamızdan firma bilgilerinizle birlikte ip tutanağınızdaki “Gerçek kullanıcı adı” ve “Gerçek Şifre” bilgilerinin girişini yaparak başvurunuzu tamamlayın. Sonraki ekranda sizin için uygun olan paketlerden birini seçerek ödemenizi gerçekleştirin. Ödeme gerçekleştikten sonra UETDS uygulama hesabınız açılacak ve kullanıcı bilgileriniz tarafınıza SMS/E-mail yolu ile iletilecektir. Bilgiler ulaştıktan sonra kullanıma başlayabilirsiniz.

Sefer bilgileri kapsamında sefer başlangıç ve bitiş tarihi, araç plakası, şoför bilgileri, yük bilgileri kapsamında güzergah, gönderici alıcı bilgileri, yük cinsi türü ve yük miktarı bilgileri sisteme iletilecek.

Tarifeli/tarifesiz Yolcu Taşımacılarının (A1, A2, B1, B2, D1 ve D2), Eşya Taşımacılarının (K1, K3, C2 ve C3), Lojistik İşletmecilerinin (L1 ve L2), Kargo İşletmecilerinin (M1 ve M2), Nakliyat Ambarlarının (N1 ve N2), Dağıtım İşletmecilerinin (P1 ve P2), Terminal İşletmecilerinin (T1 ve T2), Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yapan K2 ve C1 Yetki Belgesi Sahibi Firmaları ve Kamu Kurum/Kuruluşlarının sisteme veri göndermesi zorunludur.

UETDS Giriş Uygulaması, yük bildirimlerinizi  ister webden ister cepten hiçbir desteğe ihtiyaç duymadan kolay ve hızlı bir şekilde yapacak biçimde  tasarlanmıştır. Özellikleri ve ek modülleri ile iş akışınızı, araçlarınızı, şoför ve personellerinizi, hizmet verdiğiniz işletmeleri ve operasyonlarınızı kolaylıkla yönetmenizi sağlar. İşletmeniz adına araç, personel, yük, müşteri, güzergah rapor, istatistik ve grafikleri oluşturarak işiniz ile ilgili detaylı analizler yapmanızı kolaylaştırır.

SORULARINIZI BİZE YAZIN